شنا در دوران بارداری

 

شنا در دوران بارداری
شنا در دوران بارداری

استخر، محیط ایده آلی برای انجام ورزش در طول زمان بارداری است. در این‌جا قصد داریم تا فواید شنا در دوران بارداری را یادآور شده و حقه‌هایی را به شما بیاموزیم که با امنیت کامل، دردوران بارداری به شنا بپردازید. این گزارش را در دو قسمت به شما ارائه می‌کنیم که این بخش اول این گزارش است:

یک خانم باردار با وجود شکم برآمده ای که دارد، با ورود به آب استخر، حس سبکی می‌کند و برای مدتی فشارهای فیزیکی و کمردردش را فراموش می‌کند. باید این را دانست که در داخل آب، وزن بدن کمتر می‌شود و بدین ترتیب خانم‌های باردار می‌توانند بدون تلاشی زیاد، حرکاتی را انجام دهند که در خارج از آب برای‌شان خیلی سخت است. در عین حال فشار داخل آب مانع از آسیب رسیدن به او می‌شود. انجام شناهای سبک در داخل آب و یا حرکات ژیمناستیک آبی فواید زیادی برای خانم‌های باردار دارد:

شنا در دوران بارداری
شنا در دوران بارداری

*از یک سو آمادگی عضلانی مادر افزایش می‌یابد. چرا که آب مقاومتی در برابر بدن انسان دارد که باعث کار کردن بیشتر زانوها و عضلات می شود.

* از سوی دیگر گردش خون در بدن مادر تنظیم و مرتب می‌شود و دلیل آن هم حالت افقی بدن در هنگام شناکردن است. در نتیجه، این اتفاق مانع از بروز مشکلاتی چون واریس، تورم و گرفتگی عضلات می‌گردد.

*شنا کردن، مقاومت ریه‌ها را افزایش می دهد (بدون آنکه خسته شوید)

شنا در دوران بارداری
شنا در دوران بارداری

درهنگام بارداری چه شناهایی می‌توان انجام داد؟

اگر پزشک زنان شما، ممنوعیتی برای شما اعمال نکرده، شما می‌توانید به پشت، روی آب خوابیده و همچنین شنای کرال و قورباغه را انجام دهید. البته هرچقدر شکم‌تان بزرگتر می‌شود، باید مراقب حالت‌های بدن‌تان و انجام شناهای مختلف باشید.

*شنای پشت:

این مدل خوبی برای خانم‌های بارداری است که گاهی وقت‌ها به شنا می‌پردازند. در سه ماه پایانی بارداری، می‌توانید این مدل شنا را در حالت نیمه نشسته انجام دهید؛ درحالتی که شکم‌تان زیر آب قرار دارد، تا وزن بچه، محدودیت خاصی برای انجام گردش وحرکات مادر ایجاد نکند.

*کرال:

انجام این شنا به خاطر هماهنگی‌های موردنیاز، شاید کمی سخت باشد و شاید هم خانم باردار را خسته کند اما فواید آن برای سیستم قلبی ریوی به مراتب بیشتر از هر شنای دیگری است.

*شنای قورباغه:

در این مدل شنا بیشتر عضلات باسن و ران شما، فعال هستند و باید توجه زیادی به کشیدگی در ناحیه پائین کمر داشت. اگر دراین ناحیه احساس درد کردید، بهتر است که متوقف شوید.

بهتر این است که هر از چند گاهی درحین شنا متوقف شوید و روی آب کمی به حالت معلق بخوابید و استراحت کنید. برای آن‌که راحت تر باشید، می‌توانید یک اسفنج ابری در پائین زانوهای‌تان قرار دهید و یکی هم زیر گرد‌ن‌تان بگذارید.

 

About The Author

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *